Zeď vzpomínek - Anthony Doerr

18:09
Autor: Anthony Doerr
Překladatel: Jakub Kalina
Vydání: Pevná vazba s přebalem
Rok vydání: 2016
Originál: Memory Wall
Nakladatelství: Moba
Počet stran: 280

Někdy jsou vzpomínky to jediné, co nám zůstane, ale ani to neznamená, že je nemůžeme ztratit. Ty krásné vzpomínky nechce ztratit nikdo. Přece jenom, jsou to malé důkazy, že náš život za něco stál, a že jsme prožili něco, na co nechceme nikdy zapomenout. Kdo z nás by přeci chtěl zapomenout na náš první polibek? Vzpomínku na naše první zvířátko? Nebo zapomenout na náš nejlepší den v životě? Ale jsou tu i vzpomínky, které bychom si raději nepamatovali. Ale stáří se přece neptá, které vzpomínky chceme zapomenout, a které si pamatovat navždy. 

Kniha Zeď vzpomínek je soubor sedmi povídek, které mají stejný námět - vzpomínky. Setkáváme se zde například s Almou, Imogene a Herbem, s vojákem v Severní Koreji, Li-Čingem a jeho matkou, Allison, Esther Grammovou a nebo s Tomem. Všechny tyto postavy jsou nápadně odlišné, ale něco je společně sužuje - vzpomínky. 

Hlavní postavou první povídky je čtyřiasedmdesátiletá Alma z Kapského Města. Má problémy se ztrátou paměti, proto jí doktor Amnesty doporučí používat paměťové karty, které uchovávají vzpomínky. Naneštěstí se jejích vzpomínek zmocní Roger a Luvo, lovci vzpomínek, a využijí Alminy paměťové karty k nalezení Gorgonopse, dinosaura. 

"Život staré ženy se stal životem mladého muže. Lovec vzpomínek se potkal s ochráncem vzpomínek."

V povídce Milujte se a množte se manželský pár Imogene a Herb snaží o dítě. Je velmi zajímavé sledovat, co všechno se může změnit, když pár ztratí naději v početí dítěte. 

Demilitarizovaná zóna je povídka o vojákovi, který válčí v Koreji a posílá svému otci dopisy. Syn si stále naivně myslí, že jsou otec a matka spolu šťastni, ale bohužel tomu tak není. Příběh je psán dopisovou formou a je kratičký. 


Vesnice 113 je povídka o vztazích mezi matkou a synem. Stará semenářka si žije svůj poklidný život v malé vesničce, ze které se však má dělat přehrada. Přijíždí její syn Li-Čong, který tomu všemu šéfuje. Bohužel Li-Čong nechápe, že se ve vesnici skrývají vzpomínky jeho matky, která na tom místě vyrostla. 

Řeka Nemunas je povídka o patnáctileté Allison, které oba rodiče postupem času zemřeli na rakovinu. Je nucena opustit Spojené státy a vydat se za svým dědečkem do Litvy, kde vyrůstala její matka. Příběh je dojemný a opravdu moc krásně napsaný.

"Žít je tak úchvatné, že zůstává jen málo času na něco jiného."

Život po životě je příběh o Esther Grammové, židovce a epileptičce, které v dětství zemřeli oba rodiče a byla nucena jít do sirotčince. Vyrostla v Hamburku, v letech kdy začala zuřit 2. světová válka. Se všemi ostatními děvčaty měla být deportována do Polska, ale její lékař ji zachránil tím, že ji den před deportací zařídil odcestovat do Ameriky. Příběh je vyprávěn střídavě z pohledu mladé a staré Esther. 

"Nejdřív zemřeme, pak naše těla pohřbí. Takže vlastně umíráme dvakrát. A pak, v nějakém jiném světě, prolínajícím se s živým světem, čekáme. Čekáme, až zemřou všichni, kdo nás znali jako děti. A teprve když zemře poslední z nich, konečně zemřeme třetí smrtí."

Poslední povídkou této knihy je Hlubina. Tato povídka je o mladíkovi jménem Tom, jemuž byla předurčena smrt kolem šestnácti až osmnácti let. Když mu je kolem čtrnácti let, seznamuje se s Ruby, která mu změní život. Tato povídka je ohromující.

"Všechno se ubírá po cestě vyšlapané těmi, kdo už odešli: volavky, mraky, pulci. Všechno, všechno, všechno."

Znáte takový ten pocit, když dočtete opravdu dobrou knihu a na její motivy si vytváříte vlastní příběh? Když jdete slunečným dnem po polní cestě, za vámi váš pes, a vy přemítáte, jaká povídka by byla ta vaše. Procházíte dávno zapomenutým místem a najednou vám duše zaplesá déjà vu a vy si uvědomíte, že máte taky vzpomínky, na které nechcete zapomenout. Tak takový pocit mám z této knihy.

Kdybych měla určit příběh, který mne zasáhl nejvíce, určitě by to byla Hlubina a Život po životě. Tyto povídky byly vskutku krásné. Omlouvám se, ale nějak teď nedokáži popsat své pocity☺. Myslím si, že spoustu povídek má velký potenciál pro pozdější rozvedení povídky. 

Kniha obsahovala i spoustu povídek, kterým jsem až tolik neporozuměla. Jednou z nich například byla Demilitarizovaná zóna nebo Vesnice 113. U těchto příběhů jsem nějak nezachytila to skryté poselství, které mi měly dát. Asi si je budu muset přečíst znovu. 

Anthony Doerr má obrovské nadání na vyjadřování pocitů. Anthonyho styl psaní je okouzlující a čtivý. Jeho první knihu Jsou světla, která nevidíme jsem doposud nečetla, ale teď již vím, co od autora čekat, a  proto si je v nejbližší době chci přečíst.

Kniha mě dost zasáhla a proto ji musím doporučit i ostatním. V každé povídce je zašifrovný nějaký vzkaz, kterému každý porozumí jinak. Jediné, za co budu muset strhnout body jsou povídky, které mi nijak moc nesedly a nic mi nedaly, což je zmiňovaná Vesnice 113 a Demilitarizovaná zóna. 

Le Mur de mémoireDívala jsem se na zahraniční obálky a s radostí musím říci, že dle mého názoru je naše obálka nejkrásnější. Líbí se mi, že se editoři inspirovali Světly, která nevidíme, protože k sobě perfektně ladí.  A zvolená kombinace barev je nadmíru uklidňující.
Anthony Doerr je americký spisovatel a držitel Pulitzerovy ceny za román „Jsou světla, která nevidíme“, česky vydaný roku 2015. Roku 2016 v češtině vyšla také jeho sbírka povídek „Zeď vzpomínek“ a připravuje se vydání „Sběratele mušlí“.


4/5

Knihu lze zakoupit zde.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Líbí se Ti blog? Staň se pravidelným čtenářem vpravo v panelu!
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Vaše Mimozemšťanka

Mimochodem na blogu probíhá soutěž o dvě krásné knihy! Určitě se zapojte a třeba vyhrajete☺. 

MIMOZEMŠŤANKA DOPORUČUJE

15 komentářů

 1. Aaaa :O Po téhle knížce toužím a teď už jí zase potřebuju a pak že já jsem skromnej člověk :D Super článek

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. ☺ Vytoužená kniha stojí za porušování pravidel☺. Díky moc Sabčo☺.

   Měj se krásně

   Vymazat
 2. Knížka na mě čeká doma, už se nemůžu dočkat. Už z uvedených ukázek je zřejmé, že autorův styl je skutečně vytříbený, což oceňuji. No, zkrátka znovu nádherná recenze plná dobře vybraných citátů. No a fotky? Nádhera jako vždy!
  Měj se krásně

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji ti moc Hani ♥. Doufám, že na knihu budeš psát recenzi taky, zajímaly by mě tvé dojmy☺. Doerrův styl psaní je velmi zajímvý ☺.

   Měj se moc hezky

   Vymazat
 3. Great post :)

  New post on my blog: http://vesnamar.blogspot.rs/2016/05/my-choies-wishlist.html

  OdpovědětVymazat
 4. S touto knihou se setkávám prvně, ale už podle anotace a obálky (přičemž ta naše se mi také líbí asi nejvíc) mě zaujala. Myslím, že až budu mít "silnější emocionální období" (čti: až se mi nebude chtít u každé knihy s hlubší myšlenkou brečet), tak se po tomhle kousku určitě mrknu :)

  Lory Humble

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Lory, díky moc za krásný komentář. Takové období, kdy brečím a ani nevím proč mívám taky dost často. Je asi pravda, že kniha se k emocionálnímu přepětí moc nehodí.

   Měj se krásně

   Vymazat
 5. looks great :D

  http://alafolie-toinsanity.blogspot.hr/

  OdpovědětVymazat
 6. Už si na ni šetřim :O :D tak ta vypadá dokonale <3

  OdpovědětVymazat
 7. Autorku neznám, ale na tuhle knihu jsem v jednu chvíli narážela neustále. A mám takový pocit, že až na ní příště narazím v knihkupectví, tak bude moje O:)
  Moc děkuji za doporučení :3

  Tvá nová mimozemšťanka
  Gabux

  OdpovědětVymazat

Mimozemšťané, děkuji za motivaci, které si nesmírně vážím.

Ideal's bookshelf: read

Zombie Blondýny
Steal Like an Artist: 10 Things Nobody Told You About Being Creative
Deník úúúplně obyčejného vlkodlaka – Vytí na měsíc a jiné...
The Fault in Our Stars
Looking for Alaska
The Star Rover
Všude kolem černý les
Deník úúúplně obyčejného upíra – Fakt
Divergent
Where She Went
Deník úúúplně obyčejného upíra
Martin Eden
Frankenstein
The Sea Wolf
If I Stay
The Diary of a Young Girl
City of Bones
Paper Towns
Where the Stars Still Shine
To All the Boys I've Loved Before


Ideal Alien's favorite books »

Stalkeři na Google+