Líbali jsme se - David Levithan

18:28


Autor: David Levithan
Vydání: Pevná vazba
Originál: Two boys kissing
Nakladatelství: CooBoo, Martinus
Počet stran: 192

Harry a Craig chtějí vyslat signál všem homosexuálním klukům, proto je jednoho dne napadne překonat světový rekord v líbání, tedy 32 hodin, 12 minut a 10 vteřin. Mezitím si ujasňují své silné pocity a emoce, které k sobě navzájem cítí. Svůj příběh současně prožívá dalších šest kluků. Kniha poukazuje na to, jaké je to v dnešním světě těžké být pouze sám sebou. 


Hned úvodem mojí recenze bych měla poukázat, že kniha je částečně opravdu založena na skutečných událostech. Polibek Harryho a Craiga není pouze výplod Davida Levithana. Inspirovali ho kluci Matty a Bobby, kteří se v roce 2010 vydrželi líbat nejdéle na světě. Jinou spojitost s dalšími postavami bychom určitě také vypátrali, ale autor se o ničem jiném nezmiňuje.

Harry, Craig, Avery, Ryan, Neil, Peter, Cooper a Julian. To jsou jména těch, kteří to v životě nemají zrovna nejlehčí. Všichni mají něco společného. Nikdo jim nerozumí, odsuzují je a jsou gayové. Společně a zároveň každý sám se snaží vyrovnat se s odlišností, problémy v rodině, násilím, hledání vlastní identity a homofobií. Každý z nich si je neskutečně podobný a zároveň úplně jiný.

Celý příběh vypráví všechny duše, které v minulém století zemřeli na neléčený AIDS. Promlouvají k postavám v knize, ke mně, k vám, k nám. Velmi originální způsob, jak čtenáři nastínit své pocity a myšlenky.

Očekávala jsem od knihy strašně moc. Chtěla jsem aby zápletka byla více dramatičtější a napínavější. Kniha byla napínavá jiným způsobem. Bohužel jsem vše mohla zlehka předpokládat, nýbrž mě autor ničím zvláštním nepřekvapil. Sice je už jenom to téma vzrušující, ale mě tam něco chybělo.

Doposud jsem od autora nic nečetla, proto jsem neměla zažitý ten zvláštní styl psaní, kterým je Levithan proslulý. Vyvolal ve mně smíšené pocity. Autor nepotřeboval vypisovat slohové práce o vzhledu jednotlivých postav, ale stačilo napsat 'ten modrovlasý' a zbytek ponechal naší nekonečné fantazii.

Všechny postavy jsem si moc oblíbila, hodně mě zajímal Cooperův příběh, ale největší dojem na mě udělali vypravěči knihy, které nešlo si neoblíbit. Každičká postava v knize měla své místo a svůj charakter.

Bylo neobvyklé číst o pocitech lidí, kteří se odlišují takovým způsobem. Je to mimořádný a jedinečný prostředek, jak proniknout do duše gaye. Podobná literatura mi vždycky byla cizí, myslím, že to tak zůstane i nadále, ale tato kniha, i přesto, že nejste gayové, vám něco dá. Naučíte se neodsuzovat pro jedinečnost. Dále budete vědět, že není svoboda jako svoboda.

Knihu Líbali jsme se si můžete zakoupit zde, u Martinusáků.Knihu hodnotím 3 mimoni.Četli jste Líbali jsme se? Zaujala vás recenze? Váš názor?

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Líbí se Ti blog? Staň se pravidelným čtenářem vpravo v panelu!
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Vaše Mimozemšťanka

MIMOZEMŠŤANKA DOPORUČUJE

11 komentářů

 1. To zní rozhodně velmi zajímavě :) Skvělý článek

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. :) Děkuji ti :) Ale jestli budeš uvažovat nad koupí, dobře si to promysli, ne totiž každému sedne.. :)

   Vymazat
 2. O knížce jsem u slyšela dříve, ale ani tehdy a upřímně ani teď mě moc nezaujala - nejedná se bohužel o žánr, který bych záměrně vyhledávala.
  Lory Humble

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak to s tebou mohu upřímně souhlasit. :)

   Vymazat
 3. od levithana som čítala every day (chvalabohu v angličtine) a chystám sa aj na túto a tiež v angličtine, kde sa možno trošku viac prejaví jeho štýl písania. tak dúfam, že ma kniha zaujme aspoň natoľko, ako ma zaujala every day. inak fajn recenzia :)

  osamelý jednorožec

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. :) Den co den jsem ještě nečetla, ale četla jsem výborné recenze na zmiňovanou knihu. :) Knihy v originále jsou hold vždycky lepší :)

   Vymazat
 4. Tuto knihu jsem četla a musím uznat,že jsem stejně jako ty,od knihy čekala něco víc. Byla velké zklamání.

  OdpovědětVymazat
 5. Knihu jsem četla a líbila se mi :) Recenze je krásná.

  OdpovědětVymazat
 6. Knihu mám na seznamu, ale asi si jí nebudu rovnou kupovat... Čtu v recenzích různé názory a protože jsem spíše čtenář klasicky psaných knih, nevím, zda by mi styl sedl... Tvoje recenze pro mě byla velice přínosná a moc pěkně napsaná, děkuji :)
  Krásné pondělí,
  K

  OdpovědětVymazat

Mimozemšťané, děkuji za motivaci, které si nesmírně vážím.

Ideal's bookshelf: read

Zombie Blondýny
Steal Like an Artist: 10 Things Nobody Told You About Being Creative
Deník úúúplně obyčejného vlkodlaka – Vytí na měsíc a jiné...
The Fault in Our Stars
Looking for Alaska
The Star Rover
Všude kolem černý les
Deník úúúplně obyčejného upíra – Fakt
Divergent
Where She Went
Deník úúúplně obyčejného upíra
Martin Eden
Frankenstein
The Sea Wolf
If I Stay
The Diary of a Young Girl
City of Bones
Paper Towns
Where the Stars Still Shine
To All the Boys I've Loved Before


Ideal Alien's favorite books »

Stalkeři na Google+