Uražení a ponížení - Fjodor Michajlovič Dostojevskij

14:18Autor: Fjodor Michajlovič Dostojevskij
Vydání: Pevná vazba
Nakladatelství: Knihy Omega
Počet stran: 360

Uražení a ponížení. Tyto dvě přídavná jména jsou naprosto přesná. Doposud jsem se nesetkala s výstižnějším názvem knihy.
Celý příběh jsem prožila společně s hlavním hrdinou této obsáhlé knihy, Ivanem Petrovičem, nadějným mladým spisovatelem. Rozdíl mezi Ivanem a jiným finančně zabezpečeným spisovatelem tehdejší doby je ten, že Váňa píše pro to, aby žil, nikoli naopak. Sám má těžký život a přitom se ještě stará o své nevlastní rodiče, kteří mají problémů až nad hlavu a především o svoji přítelkyni z dětství, kterou ne až tak okatě miluje. Kniha se odehrává v Petrohradě v 1. polovině 19. století a zachycuje autorův pohled na tehdejší krutou společnost. Každý by určitě poznal, že Ivan Petrovič představuje samotného Dostojevského.

Tato kniha je mé první dílo od světoznámého literárního génia, Dostojevského. A celkově má první ruská kniha. Dle mého názoru byl Dostojevský opravdu génius. Další autor, kterého obdivuji, protože byl chudý, měl neskutečně těžký život, a to i přes to všechno patří k nejznámějším spisovatelům v historii. Dlouho jsem váhala, zda si knihu mám opravdu přečíst, protože anotace na toto dílo vám řekne vše a zároveň nic. Díkybohu!

První, co mě uchvátilo, když jsem si knihu prohlížela, byl červený text na obálce. Stála tam fascinující pravdivá slova.

"Výtečný román pro všechny, kteří chápou, že slzy nejsou známkou slabosti, ale ukazují, že ještě máme v sobě nějaké city."

Já s tímto naprosto souhlasím. Myslím, že všichni z nás občas potřebují plakat. A ti, co nikdy nebrečí, mají srdce z kamene. Celá kniha je doprovázena krásnými myšlenkami, ale i utopiemi.

Celá pointa románu zdůrazňuje nutnost zastat se chudých a bezmocných proti krutosti mocných. Dále nám říká, že jen sebeúctou docílíme toho, že budeme ctěni ostatními. Díky těmto a dalším moudrostem jsem si knihu okamžitě zamilovala. Četla se sama a prožila jsem s ní krásných pár dní. Jsem přesvědčena, že to neníposlední kniha od Fjodora Michajloviče Dostojevského. Jeho styl psaní je fascinující a neobvyklý.

V knize na vás čeká spoustu překvapení, které by nikdo nečekal. Dostojevskij vás dokáže zaujmout, pobavit a rozbrečet a to vše v nepatrném momentu. Dech beroucí popis veškeré špíny a lesku, bídy a bohatství člověka, se všemi odstíny jeho charakteru.

Někdy se mi zdálo, že kniha byla příliš uspěchaná, a že některé postavy byly až příliš naivní, čímž však nedávám najevo, že jsem s ní byla nespokojená. Naopak

Nakladatelství Knihy Omega mi už podruhé udělalo neskutečnou radost z požitku z knihy. 

Knihu lze zakoupit zde.
Knihu Uražení a ponížení zakoupíte v knihkupectví Knihy Dobrovský.
Je to krásná kniha, zaslouží si plný počet mimoňů.
Logo
I přes svůj drsný obsah jsem si knihu zamilovala.

Četli jste tuto knihu? Zaujala vás recenze? Váš názor?

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Líbí se Ti blog? Staň se pravidelným čtenářem vpravo v panelu!
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Vaše Mimozemšťanka

MIMOZEMŠŤANKA DOPORUČUJE

5 komentářů

 1. Kniha vypadá zajímavě. Moc pěkná recenze (jako vždy :)).

  OdpovědětVymazat
 2. Teda tahle recenze je bravurně napsaná :) Jak mě tvé články vždy zaujmou po několika řádcích :) Jen tak dál :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Strašně moc Ti děkuji! :) Moc mě Tvůj komentář potěšil :) Jsem velmi ráda, že Tě baví číst mé články.

   Vymazat
 3. Tak ako prvé, máš naozaj veľmi krásny a zaujímavý blog. :) Čo sa knihy týka, je mi ľúto že som sa zatiaľ ku klasike veľmi nedostala, keďže tam je kvalita istotne zaručená a aj toto dielo znie veľmi pútavo. :) Doma mám knihy akurát tak od Hemingwaya alebo Verneho, no ani k týmto klasikám som sa zatiaľ nedopracovala. :) Uvidíme, možno sa niekedy dostanem aj k tejto. Pekná recenzia.

  OdpovědětVymazat

Mimozemšťané, děkuji za motivaci, které si nesmírně vážím.

Ideal's bookshelf: read

Zombie Blondýny
Steal Like an Artist: 10 Things Nobody Told You About Being Creative
Deník úúúplně obyčejného vlkodlaka – Vytí na měsíc a jiné...
The Fault in Our Stars
Looking for Alaska
The Star Rover
Všude kolem černý les
Deník úúúplně obyčejného upíra – Fakt
Divergent
Where She Went
Deník úúúplně obyčejného upíra
Martin Eden
Frankenstein
The Sea Wolf
If I Stay
The Diary of a Young Girl
City of Bones
Paper Towns
Where the Stars Still Shine
To All the Boys I've Loved Before


Ideal Alien's favorite books »

Stalkeři na Google+